На Чернігівщині короїдів знищують за допомогою феромонів
Процес всихання дерев сосни звичайної починається з верхівки. Причиною всихання є зростання чисельності верхівкового короїда на фоні посушливих років і негативний вплив патогенних грибів і бактерій.
У пошуках ефективних методів боротьби із стовбурними шкідниками, науковцями з’ясовано , що шкідники чутливо реагують на запахи. Під час шлюбного періоду самки виділяють феромони – пахучі речовини.
Це і послужило ідеєю використовувати запахи, які заманюють шкідників у пастки. “пасткаа для короїдів” – феромонний диспенсер призначений для прогнозування появи і боротьби з верхівковим короїдом у соснових насадженнях.
Одним із методів захисту соснових насаджень на території регіонального ландшафтного парку “Ялівщина” від верхівкового короїда стало розвішування феромонних пасток. Фінансування системи заходів боротьби з короїдом було здійснено за рахунок коштів Обласного природоохоронного фонду.
В період з 18 квітня 2019 по 17 травня 2019 років на території “Ялівщина” було розвішано 72 пастки IBL-3 з феромонним диспенсером ACUMODOR.
З 10 по 19 червня 2019 року в рамках планового моніторингу феромонних пасток, що проводився працівниками парку здійснено перевірку 71 феромонної пастки та замінено 4 феромони, що були пошкодженні верхівковим короїдом. В ході перевірки було встановлено, що 1 пастка було знищена.
Вміст пасток був зібраний в пронумеровані пластикові ємності, що відповідають порядковому номеру пастки, для проведення подальшого аналізу фахівцями Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства “Харківлісозахист”.
Попередньо можна зазначити, що вміст пасток кількісно найчисельніше представлений біля основних осередків ураження, в центральній частині парку, меш чисельним є вміст на ділянках мішаних ценозів та узліссях.
Також серед виявлених шкідників було виявлено 10 мурахожуків, природних ворогів верхівкового короїду, які є на території парку , а також були випущені на трьох моніторингових ділянках, під час організацій заходів в рамках проведення системи комплексного захисту фахівцями ДСЛП “Харківлісозахист”. Вони були вдало вилучені і відпущені в природу, далі знищувати короїдів.
Володимир Свердлов,
директор КЗ РЛП “Ялівщина”
Схожа публікація